ACADEMIC AWARDS 2010-2011:  Fourth Marking Period

SCHOLAR AWARDS:  Highest GPAs for fourth marking period

Phuong (Max) Le, V Form
Seyoon Lee, V Form
Meagan McKenna, V Form
Peiyun (Penny) Ni, V Form
Kimberly Scala, VI Form
James Steiner, V Form
Matthew Steiner, V Form
Long Tran, VI Form
Cody Turner, IV Form
Xiyue (Sissi) Wang, IV Form

ADVANCED AWARDS:  Students with four or more advanced level courses and GPAs of 3.5 or above during fourth marking period

III FORM
Caroline Ellwood
Bryan Gerstenfeld
Merit Glover
Christopher Hall
Sophie Perekslis
Jenalyn Rembish
Catherine Xu

IV FORM
Jack Benham
Liza Bernstein
Samuel Cabot
Anna Driscoll
Eliza Farley
Grace Fowler
Elsie Guevara
Yoon Hye (Linda) Kim
Swetha Kodali
Lars Robinson
Haley Schopp
Noah Sinkoff
Unyimeabasi Udoh

V FORM
Christopher Bowman
Kienan Brownrigg
Caroline Carey
Roya Daemi
Brian Ferrell
Eleanor Gahagan
Jennifer Grogan
Rachel Klein
Yangming (Tim) Kou
Clotile Laigle
Phuong (Max) Le
Seyoon Lee
Michael Licata
Matthew Nelson
Tam Anh (Alex) Nguyen
James Steiner
Matthew Steiner
Do Yeon (William) Yoon
Shiyu (Sherry) Zhu

VI FORM
Kristy Barnes
Sang Yeon (Kevin) Chung
Kyle Coven
Anne-Marie Dion
Margaret Fiertz
Allison Fox
Theo Friedman
Alexander Giordano
Moritz Grosser
Danielle Hill
Kai-An (Andy) Huang
Katie Kernodle
Juna Lee
Cheuk Wing (Lillian) Or
Jenny Quilty
Kimberly Scala
Long Tran
Andrew Walther

MOST IMPROVED AWARDS:  GPA improvement from third to fourth marking period, chosen by Form Deans

Sydney Beldock, III
Olivia Mason, IV
Alexandra Grace, V


PERFORMANCE AWARDS:  Students with five or more Excellent effort marks in fourth marking period

III FORM
Merit Glover
Se Min (Michelle) Jung
Seuk Woen (Kevin) Kang
Veronique Lortie
Samuel Merritt
Max Miller
Eloise Morrow
Jacqueline Pape
Sophie Perekslis
Samuel Perkins
Jenalyn Rembish
Ji Won Ryoo
Matthis Wieczorek

IV FORM
Elizabeth Berg
Liza Bernstein
Louisa Boltz
Miles Busby
Samuel Cabot
Anna Driscoll
Eliza Farley
Grace Fowler
Elizabeth (Chase) Gerber
Nicolas Greco
Elsie Guevara
Stefan Guenther
Hung Hoang
Yoon Hye (Linda) Kim
Swetha Kodali
Clara Laufenberg
Jae Seung Lee
Wesley Lickus
Madeleine Maher
Olivia Mason
Hong Minh Ngo
Phuong Nguyen
Lars Robinson
Samuel Sabin
Noah Sinkoff
Cody Turner
Unyimeabasi Udoh
Xiyue (Sissi) Wang

V FORM
Elizabeth Benedict
Christopher Bowman
Kienan Brownrigg
Caroline Carey
Roya Daemi
Alexanne English
Lucy Fowlkes
Alexandra Grace
Michael Harrigan
Thomas Harrigan
Simon Jia
Yangming (Tim) Kou
Lasse (Elias) Krause
Phuong (Max) Le
Seyoon Lee
Samuel Maher
Meagan McKenna
Tam Anh (Alex) Nguyen
Peiyun (Penny) Ni
Johanna Nilsson
James Steiner
Matthew Steiner
Micaela Thibault
Shiyu (Sherry) Zhu

VI FORM
Margaret Fiertz
Theo Friedman
Kayla Harff
Chi Wen (Kathleen) Huang
John (Jack) Krueger
Cheuk Wing (Lillian) Or
Cassandra Richards
Kimberly Scala
Long Tran
Cassidy Walsh
Kelsey West

Berkshire School

245 North Undermountain Road
 |  Sheffield, MA 01257
 |  T: 413 229 8511

powered by finalsite