Lacrosse - Boys Varsity


The Boys Lacrosse program at Berkshire began a new era in 2010. After winning their fourth consecutive Western New England Secondary School Lacrosse Association (WNESSLA) Division II championship in 2009, the Bears made the move to Division I. The move allowed Berkshire to play against the top competition in New England, and in recent years Berkshire has notched impressive wins against Salisbury, Trinity-Pawling, and Hotchkiss.

As part of preparation for the season, the team participates in an annual spring trip. For the past four years, the team has traveled to Casa Grande, Arizona (Trilogy Lacrosse) to train at a world-class facility and scrimmage against some of the best competition in high school lacrosse.

Following their careers at Berkshire, recent graduates have gone on to play for University of Virginia, University of Vermont, Holy Cross, Bucknell, Bates, Bowdoin, Wesleyan and other to top college programs.

You can keep up with the boys lacrosse team on Instagram and Twitter.

Schedule & Scores

Opponent Date Time Location Result Score
There are no events to display

Coaches

Coach Chris Perkins joined the Boys Varsity Lacrosse staff in 2015 and took over head coaching duties in 2017. A 1992 graduate of Connecticut College, Coach Perkins was a three-year starter at midfield, captained the team as a senior, and still holds the program's career ground ball record. He represented the school in the NEILA Senior East/West All Star Game. In addition to his coaching duties, Mr. Perkins teaches Advanced Economics at Berkshire and lives on campus with his wife, Elizabeth, and three children.

Assistant Coaches: Kevan Bowler, John West

Team Roster


# Name Position Class Hometown
1 Matthew Esposito G 2020 Greenwich, CT
3 Screven Lorillard M 2018 Far Hills, NJ
4 Will Stevens M 2018 Darien, CT
6 Ben Wilson A 2018 Darien, CT
7 Robert Gallop M 2019 Mount Kisco, NY
8 Brooks Gammill SSDM 2019 New Canaan, CT
9 Henry Quaintance A 2020 Lakeville, CT
10 Mason Romm M 2019 Potomac, MD
11 Kevin Persky D 2018 New Canaan, CT
12 John Pratt LSM 2019 Laguna Niguel, CA
13 Thomas Draper G 2018 Binghamton, NY
14 Michael Derrig D 2019 East Hampton, NY
15 Brendan MacDonald M 2019 Fairfield, CT
16 Grant Kneisel SSDM 2019 Woodbury, CT
17 Jake Stackpole M 2018 West Haven, CT
18 Jack Whitney D 2020 Fairfield, CT
19 Will Byrne A 2020 Darien, CT
20 Michael O'Loughlin LSM 2018 Westport, CT
21 Briggs Gammill M 2020 New Canaan, CT
22 Colin Hendrickson A 2018 Bedford, NH
23 Cade Alami M 2020 Bedford, NY
24 Kevin Hurley LSM 2018 West Hartford, CT
25 John Aiello SSDM 2019 Manhasset, NY
26 Patrick Murdock FOGO 2020 Darien, CT
27 Mike Frechette D 2021 North Ferrisburgh, VT
28 Hunter Smith D 2019 Westbury, NY
29 Sawnie McGee G 2018 Riverside, CT
30 Aidan Metcalfe FOGO 2019 Palos Verdes Peninsula, CA
31 Henry Alpaugh M 2021 Darien, CT
32 Kade Iervolino D 2019 Califon, NJ
33 Devon Halliday M 2018 Glenmont, NY
34 Teddy Oliver A 2020 New York, NY
35 Peter Benedict M 2018 Vero Beach, FL
Louie Meeks 2018 Northville, MI
Fritz Souder 2019 Glenview, IL

Recaps

Opponent Date Score Recap
There are no events to display