ACADEMIC AWARDS 2011-2012:  Third Marking Period

SCHOLAR AWARDS:  Highest GPAs for third marking period

Christopher Bowman, Form VI
Samuel Cabot, Form V
Hyunsuk (Jimmy) Chung, Form IV
Hung Hoang, Form V
Phuong (Max) Le, Form VI
Peiyun (Penny) Ni, Form VI
Alexander (Sasha) Podolsky, Form V
Lingaile Skeiryte, Form V
Cody Turner, Form V
Unyimeabasi Udoh, Form V
Matthis Wieczorek, Form IV

ADVANCED AWARDS:  Students with four or more advanced level courses and GPAs of 3.5 or above during third marking period

FORM III
Jeffrey Erazo
Samuel Rusoff
Conor Ryan

FORM IV
Christiena Auguste
George Blinick
Austin Brandt
Sam Hahn
Seuk Woen (Kevin) Kang
William Kessler
Edeline Loh
Jacqueline Pape
Sophie Perekslis
Nicole Petta
Julia Slyer
Claire Virkler
Matthis Wieczorek

FORM V 
Jack Benham
Liza Bernstein
Samuel Cabot
Soo Jang Choi
Anna Driscoll
Eliza Farley
Hung Hoang
Joshua Ibanez
Yoon Hye (Linda) Kim
Swetha Kodali
Jae Seung Lee
Madeleine Maher
Hong Minh Ngo
Phuong Nguyen
Alexander (Sasha) Podolsky
Lars Robinson
Noah Sinkoff
Unyimeabasi Udoh
Xiyue (Sissi) Wang

FORM VI
Christopher Bowman
Kienan Brownrigg
Caroline Carey
Roya Daemi
Eleanor Gahagan
Jennifer Grogan
Simon Jia
Rachel Klein
Clotile Laigle
Phuong (Max) Le
Seyoon Lee
Michael Licata
Hunter Lucey
Christa Montano
Tam Anh (Alex) Nguyen
Peiyun (Penny) Ni
Chelsea Preston
Juliet Shatkin
James Steiner
Matthew Steiner
Kelsey West
Shiyu (Sherry) Zhu
George Zucker

MOST IMPROVED AWARDS:  GPA improvement from second marking period to third marking period, chosen by Form Deans

Amy Rowland, Form III
Allegra Hortsmann, Form IV
Soo Jang Choi, Form V
Hunter Lucey, Form VI


PERFORMANCE AWARDS:  Students with five or more Excellent effort marks in third marking period

FORM III
Liza Jane Branch
Alyssa Cass
Justin Donawa
Jeffrey Erazo
Hannah Honan
Daniel Ives
Bryce Laigle
Conor Ryan

FORM IV
Hyunsuk (Jimmy) Chung
Elif Kesaf
Isabel Martin Hinojosa
Max Miller
Jacqueline Pape
Sophie Perekslis
Samuel Perkins
Allison Toffolon
Claire Virkler

FORM V
Mohibullah Amin
Liza Bernstein
Brittany Brown
Samuel Cabot
Eliza Farley
Hung Hoang
Yoon Hye (Linda) Kim
Swetha Kodali
Jae Seung Lee
Olivia Mason
Lan Nguyen
Phuong Nguyen
Margarite Noesen
Alexander (Sasha) Podolsky
Eleanor Rochman
Lingaile Skeiryte
Unyimeabasi Udoh
Xiyue (Sissi) Wang

FORM VI
Elizabeth Benedict
Christopher Bowman
Eleanor Gahagan
Meg Gardella
Jennifer Grogan
Kelley Hartmann
Anne Hawkins
Simon Jia
Katharina Kreke
Phuong (Max) Le
Samuel Maher
Peiyun (Penny) Ni
Kelsey West

powered by finalsite