ACADEMIC AWARDS 2013-2014:  fourth Marking Period

SCHOLAR AWARDS:  Highest GPAs for fourth marking period

Zuzana Drazdova, Form V
Hadley Laskowski, Form VI
Hiu Yuen Victor Leung, Form III
Edeline Loh, Form VI
James McKee, Form V
Dennis Medeiros, Form VI
Hang (Christine) Qi, Form V
Dongchan Ryu, Form III
Katherine Stonecipher, Form V
Yudu (Ryan) Zang, Form III

ADVANCED AWARDS:  Students with four or more advanced level courses and GPAs of 3.5 or above during fourth marking period

FORM III
Madelyn Beitler
Viggo Blomquist
Wilfred Dyer Kloman
Silvana Gomez
Maggie Markgraf
Kenneth Sperl

FORM IV
Daniel Beyer
Derrick Burt
Shuvam Chakraborty
Madison Heilshorn
Elizabeth Lefebvre
Eliza McKenna
Ivey Mueller
Sophie Needles
Caroline Slyer
Josiah Tolvo
Corey Wieczorek

FORM V
Julia Allyn
Ana Alvarenga
Alyssa Cass
Justin Donawa
Renee Dreher
Jeffrey Erazo
Jamie Ernst
Aaron Fang
Colin Fuss
Tianyue (Mary) Gao
Lucy Hollister
Hannah Honan
Daniel Ives
Reilly Kennedy
Keon Shik (Kevin) Kim
Sarah Kinney
Christopher Kreke
Milton Martinez
James McKee
Samuel Mogul
Arwen Neski
Son Nguyen
William Pang
Hang (Christine) Qi
Sandra Stephan
Peter Sweeney
Christopher Zaffanella

FORM VI
George Blinick
Hannah Cooke
George Fowlkes
Bryan Gerstenfeld
Merit Glover
William (Regan) Haas
Tipper Higgins
Ayse (Elif) Kesaf
Tianyi (Olly) Liu
Edeline Loh
Samuel Merritt
Eloise Morrow
Nguyen Nguyen
Sophie Perekslis
Quintin Pollart
Jenalyn Rembish
Allison Toffolon
Matthis Wieczorek
Catherine Xu


MOST IMPROVED AWARDS:  
GPA improvement from third marking period to fourth marking period, chosen by Form Deans

Gavin Bigall, Form III
Mark (Chris) Cooke, Form IV
Komar Martinez-Paiz, Form V
Emmett Clarke, Form VI


PERFORMANCE AWARDS:  Students with five or more Excellent  effort marks in fourth marking period

FORM III
Duncan Anderson
Madelyn Beitler
Gavin Bigall
Andrea Cass
Juan Cedeno
Margaret Curran
Neeka Daemi
Juliana Kokot
Hiu Yuen Victor Leung
Dongchan Ryu
Yudu (Ryan) Zang
Siqi (Michelle) Zhou

FORM IV
Maria Ahmed
Shuvam Chakraborty
Alexandra Duryea
Noah Faison
Natalie Harrington
Elizabeth Lefebvre
Rui (Ray) Li
Luke Lockwood
Eliza McKenna
Ngoc Minh Nguyen
Samantha Reagan
Caroline Slyer
Josiah Tolvo
Taylor Willi
Jae Eun (Brian) Yu

FORM V
Julia Allyn
Ana Alvarenga
Melody Barros
Liza Jane Branch
Alyssa Cass
Molly Crabtree
Justin Donawa
Zuzana Drazdova
Renee Dreher
Jeffrey Erazo
Jamie Ernst
Aaron Fang
Nicolette Friedman
Colin Fuss
Tianyue (Mary) Gao
Olivia Good
Benjamin Harff
Lucy Hollister
Hannah Honan
Daniel Ives
Reilly Kennedy
Daniel Kim
Sarah Kinney
Christopher Kreke
Another Kushaina
Bryce Laigle
Chelsea Leeds
Stefano Longo
James McKee
Arwen Neski
William Pang
Hang (Christine) Qi
Olivia Silverman
Sandra Stephan
Katherine Stonecipher
Haleigh Sullivan
Mary Ward
Noah Wilson
Christopher Zaffanella

FORM VI
Hannah Cooke
Clementina Davila Tejeida
Greta Dorsey
George Fowlkes
Alyssa Hall
Hadley Laskowski
Edeline Loh
Serena Menges
Jenalyn Rembish
Allison Toffolon
Matthis Wieczorek

Berkshire School

245 North Undermountain Road
 |  Sheffield, MA 01257
 |  T: 413 229 8511

powered by finalsite